Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (zgodnie z art. 39 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku). W momencie gdy weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2012 roku związana z wydłużeniem wieku emerytalnego powstała wątpliwość co do zastosowania zmienionych przepisów co do osób objętych ochroną przedemerytalną w momencie wprowadzenia zmiany.
Poradnik emerytalny
Co dalej z emeryturami pomostowymi?
Ciągłe zmiany w systemie emerytalnym, takie jak wydłużanie wieku emerytalnego, a także zwiększanie rygoru otrzymania wcześniejszej emerytury, to proza życia codziennego w naszym kraju. Komu na dzień dzisiejszy należy się zatem emerytura pomostowa? Odpowiedź najlepiej będzie znaleźć u samego źródła, czyli pytając w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się wypłacaniem świadczeń emerytalnych.
Pełen wykaz warunków otrzymania na dzień dzisiejszy emerytury pomostowe znajdziemy pod tym adresem : http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=392.
Fundusz emerytalny – wyższa emerytura?
Po przemianach ustrojowych początku lat 90-tych kolejne polskie rządy, choć nie zawsze się do tego przyznawały, ale miały świadomość, że wkrótce czeka nas swoista katastrofa demograficzna, a co za tym idzie zapaść systemu emerytalnego. Nie będziemy tu głębiej analizować tego problemu. Ważne aby mieć świadomość kilku podstawowych faktów. W wyniku II wojny światowej prawie połowa polskiego społeczeństwa zginęła. Proporcja była następująca 350 tys. powojennych emerytów utrzymywanych było z pracy 600 tys osób będących na ówczesnym rynku pracy.