Fundusze emerytalne

fundusze emerytalneW związku z przeprowadzaną w chwili obecnej przez rząd reformą emerytalną większość komentatorów skupia się na wadach funduszy emerytalnych. Nie wynika to tylko i wyłącznie z chęci wspierania określonej opcji politycznej (niestety temat ten został wyraźnie upolityczniony), ale również z całkiem prozaicznego faktu, iż najczęściej próbuje się tłumaczyć dlaczego Polska chce reformować OFE? A jak reformy to naprawa, a naprawa oznacza eliminowanie wad. Pozwólmy sobie więc dziś na odbiegnięcie od głównego wątku dyskusji, a skupmy się na pozytywach jakie stoją za Funduszami emerytalnymi.Emerytalnymi.

Fundusze emerytalne – czy dadzą zysk?

Pieniądze w Funduszach są gromadzone dzięki inwestycjom kapitałowym. Te ze swej definicji i charakteru obarczone są dużym ryzykiem strat gromadzonego kapitału, ale w perspektywie wieloletniej (a z taką mamy do czynienia w przypadku odkładania na emeryturę) spodziewać się można zysków, które spokojnie nagrodzą z nawiązką wcześniejsze straty.

Każde z narzędzi inwestowania na rynku finansowym obarczone jest podobnym ryzykiem tzn. możemy inwestować nasze pieniądze z przeznaczeniem na emeryturę poza funduszami, ale tam też będziemy narażeni na straty i zobowiązani do płacenia prowizji. Poza tym inwestując samodzielnie jesteśmy zobowiązani zdobyć wiedzę z zakresu funkcjonowania rynków kapitałowych. Odkładając w Fundusze emerytalne nie musimy posiadać wielkiej wiedzy (zawsze warto mieć jakąś wiedzę), bo to nie my sami konstruujemy nasz portfel inwestycyjny.

To realne pieniądze!

Pieniądze odłożone w Funduszu Emerytalnym to realne pieniądze będące naszym kapitałem, a nie wirtualny zapis jak w przypadku konta ZUS. Wirtualny zapis mówi nam o tym wypłatę jakiej ilości środków gwarantuje nam Państwo na emeryturze, ale wiemy, że w rzeczywistości państwo ciągle walczące z deficytem budżetowym nie jest nam w stanie niczego zagwarantować.

Środki zgromadzone w Funduszu Emerytalnym wchodzą do masy spadkowej. Uposażeni przez nas członkowie rodziny, otrzymają nasze pieniądze. W ZUS-IE możemy zapomnieć o takowej możliwości.

Warto inwestować w swoje przyszłe świadczenie emerytalne, a jeśli nie mamy dużego doświadczenia jako inwestor to Fundusze Emerytalne są dla nas idealnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *