Fundusze emerytalne

fundusze emerytalneW związku z przeprowadzaną w chwili obecnej przez rząd reformą emerytalną większość komentatorów skupia się na wadach funduszy emerytalnych. Nie wynika to tylko i wyłącznie z chęci wspierania określonej opcji politycznej (niestety temat ten został wyraźnie upolityczniony), ale również z całkiem prozaicznego faktu, iż najczęściej próbuje się tłumaczyć dlaczego Polska chce reformować OFE? A jak reformy to naprawa, a naprawa oznacza eliminowanie wad. Pozwólmy sobie więc dziś na odbiegnięcie od głównego wątku dyskusji, a skupmy się na pozytywach jakie stoją za Funduszami emerytalnymi.Emerytalnymi.

Fundusze emerytalne – czy dadzą zysk?

Pieniądze w Funduszach są gromadzone dzięki inwestycjom kapitałowym. Te ze swej definicji i charakteru obarczone są dużym ryzykiem strat gromadzonego kapitału, ale w perspektywie wieloletniej (a z taką mamy do czynienia w przypadku odkładania na emeryturę) spodziewać się można zysków, które spokojnie nagrodzą z nawiązką wcześniejsze straty.

Każde z narzędzi inwestowania na rynku finansowym obarczone jest podobnym ryzykiem tzn. możemy inwestować nasze pieniądze z przeznaczeniem na emeryturę poza funduszami, ale tam też będziemy narażeni na straty i zobowiązani do płacenia prowizji. Poza tym inwestując samodzielnie jesteśmy zobowiązani zdobyć wiedzę z zakresu funkcjonowania rynków kapitałowych. Odkładając w Fundusze emerytalne nie musimy posiadać wielkiej wiedzy (zawsze warto mieć jakąś wiedzę), bo to nie my sami konstruujemy nasz portfel inwestycyjny.

To realne pieniądze!

Pieniądze odłożone w Funduszu Emerytalnym to realne pieniądze będące naszym kapitałem, a nie wirtualny zapis jak w przypadku konta ZUS. Wirtualny zapis mówi nam o tym wypłatę jakiej ilości środków gwarantuje nam Państwo na emeryturze, ale wiemy, że w rzeczywistości państwo ciągle walczące z deficytem budżetowym nie jest nam w stanie niczego zagwarantować.

Środki zgromadzone w Funduszu Emerytalnym wchodzą do masy spadkowej. Uposażeni przez nas członkowie rodziny, otrzymają nasze pieniądze. W ZUS-IE możemy zapomnieć o takowej możliwości.

Warto inwestować w swoje przyszłe świadczenie emerytalne, a jeśli nie mamy dużego doświadczenia jako inwestor to Fundusze Emerytalne są dla nas idealnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *