Ranking funduszy emerytalnych

emeryturaOtwarte Fundusze Emerytalne, czyli po prostu drugi filar dotyczą wszystkich osób urodzonych po 1968 roku. Samodzielnie możemy wybrać dla siebie taki fundusz i w nim gromadzić pieniądze, jako zabezpieczenie dodatkowe, które ma na celu powiększenie naszej przyszłej emerytury. Większość ludzi nie ma jednak pojęcia w jaki sposób takiego wyboru dokonać. W wielu przypadkach z powodu braku tej wiedzy Otwarty Fundusz Emerytalny zostanie nam przydzielony losowo. Nie musi tak być. Kierujmy się oczywiście rankingami takich funduszy, przede wszystkim wypracowanymi środkami przez nie. Fundusze takie bowiem mają obowiązek nasze fundusze inwestować.
W Polsce tworzone są specjalne podsumowania i rankingi (ranking funduszy), umożliwiające wszystkim klientom lepszy wybór swojego OFE, oraz monitorowanie jego wydajności. Przyjrzyjmy się konkretnym liczbom związanym z OFE:

OFE według liczby klientów:

  • 1. ING OFE – 2,956 mln klientów.
  • 2. Aviva OFE – 2,708 mln klientów.
  • 3. PZU Złota Jesień OFE – 2,213 mln klientów.

Według aktualnej stopy zwrotu KNF:

  • 1. Nordea OFE – 23,02 %
  • 2. Allianz Polska OFE – 21,14 %
  • 3. ING OFE – 21,09 %

Najbezpieczniejsze fundusze – podejmujące najmniejsze ryzyko inwestycyjne od 1999r.

  • 1. AXA OFE – 0,40 %
  • 2. Allianz Polska OFE – 0,41 %
  • 3. Aegon OFE – 0,41 %

Źródło danych: http://www.rankingofe.com.pl/

Według powyższych wyników możemy śmiało wywnioskować, że każdy Fundusz Emerytalny posiada swoją własną strategię inwestycyjną. Są wśród nich fundusze mocno ryzykujące nasz kapitał, ale są też takie, które operują nim względnie bezpiecznie. Naszym zadaniem jest wybranie odpowiedniej strategii dla nas.

Choć sama kwota naszych oszczędności przechowywana w OFE jest w stosunku do całości odkładanych pieniędzy znikoma, to jednak warto zastanowić się nad wyborem dobrej strategii dla nas. W przyszłości dobra decyzja może zaprocentować kilkadziesiąt, a być może kilkaset złotych wyższą emeryturą. Nie bagatelizujmy zatem kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych i nie dopuśćmy do tego, by fundusz emerytalny dla nas został wylosowany. Wypracowane zyski na pewno pomogą nam w przyszłości w lepszym i godniejszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *